U20 NORDIC MATCH
14.8.2019 10:32 Uutiset / Julia Valtanen

Pohjoismaiden mestaruus ratkotaan Norjassa

Seuraava kilpailu edessä tulevana viikonloppuna Norjan Kristiansandissa. N keihäs ohjelmassa su 18.8 klo 12:15 (Norjan aika)

TULOSPALVELU: http://webres1.andro.no/nmu20/2019/

Evilä povaa tasaista nuorten PM-kilpailua: ”Mennään ja otetaan paikka haltuun”

Suomen joukkue nelimaaotteluun:

Suomen Urheiluliitto (SUL) on valinnut seuraavan joukkueen nuorten Pohjoismaiseen mestaruuskilpailuun ja nelimaaotteluun, joka kilpaillaan Norjan Kristiansandissa 17.-18. elokuuta:

Miehet (19-v.):

100m: Samuel Purola OulPy, Jesse Väyrynen JyväskKU

200m: Tommi Mäkinen HKV, Lassi Kaukonen HKV

400m: Tommi Mäkinen HKV, Asseri Välimäki NoormNo

800m: Elias Tuominen NaantLöy, Niko Viljola HKV

1500m: Eemil Helander JyväskKU, Niklas Heikkilä KuusUS

5000m: Mika Kotiranta JoensKa, Eemil Helander JyväskKU

110 m aj.: Juuso Peltola JyväskKU, Eero Ilomäki HIFK

400 m aj.: Kalle Stylman LiedPa, Eero Ilomäki HIFK

3000 m ej.: Walte Hautala LahdA, Samuel Auvinen JoensKa

Korkeus: Arttu Mattila ÄänekU, Daniel Kosonen TampPy

Seiväs: Juuso Toivonen ÄhtU, Jami Siira TampPy

Pituus: Juho Nieminen JyväskKU, Jimi Nukala VasaIS

Kolmiloikka: Juho Nieminen JyväskKU, Aaro Davidila LapLu

Kuula: Vesa Leveelahti VirtU, Aaro Leinonen RymSoi

Kiekko: Aaro Leinonen RymSoi, Antti Pränni TFEspoo

Moukari: Oskari Lahtinen NoormNo, Juhana Karjanlahti AlajA

Keihäs: Topias Laine HKV, Teemu Narvi KanksLei

5000 m kävely: Lauri Joukas YlänKi, Jerry Jokinen NaantLöy

4×100 m: Samuel Purola OulPy, Jesse Väyrynen JyväskKU, Lasse Hämelahti JanJa, Juuso Peltola JyväskKU.

4×400 m: Tommi Mäkinen HKV, Asseri Välimäki NoormNo, Heikki Äijälä NousSu, Kalle Stylman LiedPa.

Naiset (19-v.):

100 m: Kerttu Latvala KeskiUYU, Jenna Kokkonen KajKi

200 m: Kerttu Latvala KeskiUYU, Jenna Kokkonen KajKi

400 m: Malva Nylund VasaIS, Mette Baas VeitsilKV

800 m: Nathalie Blomqvist IKFalken, Reetta Joronen SavonlRie

1500 m: Nathalie Blomqvist IKFalken, Reetta Joronen SavonlRie

3000 m: Lumi Laitinen OulPy, Sini Tirri ToijVau

100 m aj.: Saara Keskitalo EspTa, Jessica Kähärä MikkKV

400 m aj.: Frida Hämäläinen TampPy, Elin Mickos IFSibboV

3000 m ej.: Salla Laukkanen LahdA, Silja Rönkä LahdA

Korkeus: Jessica Kähärä MikkKV, Emma Nyman IFKraft

Seiväs: Kiia Jullenmaa PorinYU, Saga Andersson EsboIF

Pituus: Oona Nieminen JyväskKU, Oona Hietala TampPy

Kolmiloikka: Oona Hietala TampPy, Maria Peura TervTe

Kuula: Kaisu Eskelinen MaanMa, Emilia Kangas SeinäjSU

Kiekko: Silja Ahonen ParkU, Sanni Kuparinen JanJa

Moukari: Sara Killinen LapVi, Julia Kivinen KaustPV


Keihäs: Julia Valtanen RaumU, Minna Hollanti GamlakIF

5000 m kävely: Peppi Ahponen PyhäsU, Heta Veikkola LapVi

4 x 100 m: Kerttu Latvala KeskiUYU, Jenna Kokkonen KajKi, Pirkitta Marjanen PorinYU, Saara Keskitalo EspTa

4×400 m: Malva Nylund VasaIS, Mette Baas VeitsilKV, Elin Mickos IFSibboV, Frida Hämäläinen TampPy.

Joukkueen johto:

Joukkueenjohtaja: Tommi Evilä

Valmentajat: Otto Kilpi, Jaakko Erkinheimo, Pekka Lehtinen, Petri Kykyri, Pasi Pitkänen, Juha Isolehto, Jarmo Pöyry, Mikaela Ingberg,

Lääkäri: Jonne Väisänen

Hieroja: Jussi Töyrylä

Psyykkinen valmentaja: Susanna Jääskeläinen

Huoltajat: Svea Kytölä, Markku Kytölä

Lisätiedot:

Tommi Evilä

Joukkueenjohtaja

050 5365797


   
Julia Valtanen
«  Lokakuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
 
 
 Keihäskilpailu
 
 Leiri
 
 Pesäpallo
Kategoriat